STA
20.03.2016 09:38:53

Mihalinčeva 20., mnogobojska naslova na SP ostala v družini Eaton

Arsen Perić

Američana Ashton Eaton je tretji dan dvoranskega svetovnega prvenstva v atletiki v Portlandu osvojil zlato v sedmeroboju (6470 točk), kar mu je na teh prvenstvih uspelo tretjič zapored.

Doslej se še ni zgodilo, da bi v mnogoboju na enem prvenstvu naslov osvojila mož in žena. Dan prej je dresu Kanade v peteroboju zmagala Brianne Theisen Eaton.

Njen mož Ashton Eaton, rojen je bil prav v Portlandu, je svetovni mnogobojski rekorder na prostem in v dvorani ter olimpijski in svetovni prvak v deseteroboju. Za njim sta tokrat zaostala Ukrajinec Oleksij Kasjanov (6182) in Nemec Mathias Brugger (6126).

Maja Mihalinec je slovenske nastope končala v polfinalu na 60 m, kjer je zasedla skupno 20. mesto (7,34), v finalu na 60 m pa je bila najboljša domačinka Barbara Pierre (7,02). Zmagi za gostiteljico ZDA sta prispevala še Michelle Carter v suvanju krogle (20,21 m) in Boris Berian na 800 m (1:45,83). Čeh Pavel Maslak je ubranil naslov na 400 m (45,44), na tej razdalji je bila med atletinjami najboljša Oluwakemi Adekokya iz Bahrajna (51,45), na 1500 m je slavila Sifan Hassan iz Nizozemske (4:04,96), v skoku v višino pa Italijan Gianmarco Tamberi (2,36 m).

"Med obema tekoma ni bilo veliko časa za počitek. Po kvalifikacijah sem porabila pol ure do hotela, potem sem šla takoj na kosilo, po njem za dobro uro in pol v sobo, pa znova nazaj v dvorano. Malo sem razočarana z nastopom v polfinalu, toda zadovoljna sem, da sem v kvalifikacijah tekla blizu osebnega rekorda in znova pod normo za to SP ter se uvrstila v polfinale. Tu sem pričakovala osebni rekord, kar bi morala odteči glede na čase na treningih," je menila Mozirjanka Mihalinčeva.

Dong Bin je bil najboljši v troskoku (17,33 m) in je postal šele tretji Kitajec z zlatom na dvoranskih SP. To je doslej uspelo le Liu Xiangu leta 2008 na 60 m ovire in v ženski krogli Sui Xinmei leta 1991. Sedemindvajsetletni Dong si je zlato priskakal že v prvi seriji, ko je skočil 17,18 m, kar ni presegel nihče izmed preostalih finalistov. Dongu je to uspelo še dvakrat, v tretji in peti seriji, ko je dosegel tudi največjo daljavo dneva. Na naslednjih dveh mestih sta bila Evropejca, ki sta edina še zmogla prek 17 m, Nemec Max Hess (17,14 m) in Francoz Benjamin Compaore (17,09 m).

Podobno kot v polfinalu Maja Mihalinec je v finalu na 60 m na startu za dva metra za tekmicami zaostala prva favoritinja in evropska prvakinja Dafne Schippers iz Nizozemske. Slednja je bila lani tudi svetovna prvakinja na prostem na 200 m. V Kongresnem centru Oregon se je tokrat borila do konca, toda v cilju je za dve stotinki zaostala za Pierrejevo, še dve stotinki počasnejša pa je bila bronasta Jamajčanka Elaine Thompson (7,06). Tamberi je edini preskočil 2,36 m, kar mu je uspelo že v prvem poskusu, drugi je bil Britanec Robbie Grabarz (2,33 m), tretji pa domačin Erick Kynard (2,33 m).

Na 800 m je poleg zlatega Beriana, ki je vodil od starta do cilja, nov bron za ZDA osvojil Erik Sowinksi (1:47,22), med njima pa je bil Antoine Gekeme iz Burundija (1:46,65). Na pol krajši razdalji je petindvajsetletni Maslak tedaj vodilnega Bralona Taplina iz Grenada prehitel na zadnji ravnini. Taplin je nazadoval na četrto mesto, saj sta ga v boju za odličja prehitela tudi Abdalelah Haroun iz Katarja (45,59) in Deon Lendore iz Trinidada in Tobaga (46,17).

Na dva dvoranska atletska kroga je Oluwakemi Adekokya, ki je po rodu Nigerijka, v zaključku zdržala pritisk dveh Američank, ki sta osvojili naslednji odličji, Ashley Spencer (51,72) in Quanere Hayes (51,76). Triindvajsetletna Adekokya je pred dvema letoma v domovini sprožila pravi vihar, ko se je odločila za spremembo državljanstva, še istega leta pa je na 400 in 400 m ovire za novo državo osvojila zlati medalji na azijskih igrah.

V Etiopiji rojena 23-letna Sifan Hassan se je tokrat soočila njenima nekdanjima rojakinjama, toda na koncu je zlato odšlo v Evropo, v novo domovino Hassane, srebro in bron pa v Etiopijo z Dawit Seyaum (4:05,30) in Gudaf Tsegay (4:05,71). Carterjeva, bronasta na lanskem SP na prostem v Pekingu, je edina in to prav v zadnji seriji, presegla 20 m. Sledila sta ji Madžarka Anita Marton (19,33 m) in Novozelandka Valerie Adams (19,25 m). Slednja se vrača po poškodbi; olimpijska zmagovalka je morala predlani na operaciji komolca in rame ter je lani odpovedala SP na prostem.