12.07.2015 19:02:25

Tri medalje za Slovenijo v Estoniji

Žan Rudolf

V Estoniji se je na oder za zmagovalce prebil tudi Žan Rudolf.

Evropsko prvenstvo za mlajše člane v estonskem Tallinnu se je za slovensko atletsko odpravo končalo s tremi medaljami. Tretjo, bronasto v teku na 800 metrov, je danes osvojil Žan Rudolf, s tem pa dopolnil sobotni uspeh, ko je bil Robert Renner bil zlat v skoku s palico, Luka Janežič pa bronast na 400 metrov.

Danes urnik slovenskih nastopov ni bil tako zgoščen kot v soboto; Maruša Mišmaš je namreč po sobotni tekmi odpovedala današnjemu nastopu na 1500 metrov, Blaž Zupančič pa je obstal že v kvalifikacijah suvanja krogle. Z dosežkom 17,09 metra je imel 22. izid kvalifikacij in je tako ostal brez finalnega dela.

Nastopil je še Blaž Marn, ki si je s 76,09 metra v soboto priboril finale v metu kopja. V kvalifikacijah je imel sedmi dosežek, danes pa je z 71,01 metra v edinem veljavnem poskusu tekmo končal na 12. mestu.

Slovenci so tako v nedeljo največ upov polagali na tekaško stezo, kjer se je Žan Rudolf boril za vrh v teku na 800 metrov. Član Massa je 1. julija v Velenju s časom 1:46,00 izboljšal svoj državni rekord (1:46,79), s čimer je tudi izpolnil normo za nastop na svetovnem prvenstvu avgusta v Pekingu. V Estoniji pa je bil po taktičnem teku in odličnem finišu tretji.

"Odločil sem se za taktiko zaradi prerivanja. Odločil sem za ozadje ter za stopnjevanje. Čakal sem do 300 metrov pred ciljem, čakal sem tudi na Marca Englisha, a ni imel energije. Malo mi je pokvaril taktiko in ni mogel naprej. Tako sem krenil kar sam, zadnjih 150 metrov sem še pospešil in šel sem povsem na zunanjo progo. Bil sem že četrti, imel pa sem v glavi tekmo v Barceloni, kjer mi je Nemec speljal finale za stotinko in sem si rekel, da ne dovolim, da mi vzame še medaljo," je tekmo podoživel slovenski tekač.

Zmagal je Poljak Artur Kuciapski z 1:48,11 pred Špance Saulom Ordonezom (1:48,23).

Izpolnjena norma za Peking je pomenila dodaten motiv tudi v Tallinnu, a se Rudolf ne more odločiti, kateri dosežek je zanj pomembnejši. "Pred 14 dnevi sem izpolnil normo in dobil motivacijo, ko sem si rekel, da sem sposoben osvojiti medaljo. Medalja je medalja, norma pa je tudi veliko vredna," je razmišljal Rudolf in bil vesel tudi tega, da mu je uspela velika vrnitev: "Vrnil sem se po dveh letih, ko so me že vsi odpisali in sem res lahko zadovoljen. Naslednja velika tekma je Peking, kjer bom lahko nastopil povsem neobremenjen."

SP na Kitajskem bo tako njegov kratkoročni cilj, dolgoročni pa ostajajo olimpijske igre v Riu de Janeiru. Norme zanje še nima, a pravi, da ima še dovolj časa, leto in pol, zadnji dosežki pa so mu tudi dvignili samozavest.

V Tallinnu sta sicer že v soboto za veliko veselja v slovenski ekipi poskrbela Robert Renner in Luka Janežič. Enaindvajsetletni Renner je sijajno opravil zahtevno preizkušnjo. V prvem poskusu je premagal 5,20 m, v drugem pa 5,40 m. Nato je letvico dvignil na 5,50 m in jo takoj preskočil, vajo pa ponovil tudi na višini 5,55 m. Nato je v dveh poskusih neuspešno naskakoval višini 5,60 m, ko pa je bilo jasno, da ima zlato odličje v žepu - njegov najresnejši tekmec Rus Leonid Kobelev je namreč trikrat neuspešno naskakoval to višino - pa mu ni uspelo preskočiti 5,65 metra, kar je tudi norma za nastop na svetovnem prvenstvu v kitajski prestolnici.

V zgodovino slovenske atletike se je zapisal kot drugi tekmovalec, ki je osvojil zlato kolajno. Pred njim je to uspelo kranjskemu skakalcu v višino Rožletu Prezlju v Amsterdamu leta 2001.

Janežič je v teku na 400 metrov osvojil bronasto odličje, potem ko je razdaljo pretekel v času 45,73. Zmagal je Francoz Thomas Jordier (45,50), drugo mesto pa je po fotofinišu zasedel Rus Pavel Ivaško (45,73). Maruša Mišmaš je v teku na 3000 metrov z zaprekami zasedla peto mesto.