29.03.2015 21:01:46

MotoGP: Razburljiv uvod pripadel Rossiju

Italijanski veteran Valentino Rossi (Yamaha) je zmagovalec prve dirke nove sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu.

Na prvi preizkušnji v elitnem razredu je v na progi Losail v Katarju v zadnjih krogih uspešno odbijal napade tekmecev na Ducatijih ter slavil pred rojakoma Andreo Doviziosom in Andreo Iannonejem.

Brez stopničk je na četrtem mestu ostal drugi voznik Yamahe Jorge Lorenzo, še manj uspešni pa so bili pri Hondi: svetovni prvak Marc Marquez je po napaki na začetku dirke zdrsnil v ozadje in ni mogel višje kot do petega mesta, še mesto za njim pa je ostal njegov moštveni kolega Dani Pedrosa.

Prva postaja sezone je postregla z nekaj manjšimi presenečenji, odlično bitko za prvo mesto in Rossijevo zmago. Doktor se po stari navadi ni izkazal v kvalifikacijah, kjer je bil šele osmi, vendar je vse nadoknadil na dirki.

Najboljši startni položaj si je privozil Doviozioso, ki je po startu ostal v vodstvu, toda boj za prvo mesto je bil oster. Njemu in Iannonenju se je kmalu pridružil še en Yamahin dirkač Lorenzo, bil nekajkrat tudi v ospredju, a si noben dirkač, ki je vodil, ni privozil takšne prednosti, da bi bila že odločilna.

Medtem se je iz ozadja prebijal Rossi, ustavilo pa se je Marquezu. Že v uvodnih krogih je zapeljal s steze in se v dirko vrnil na 12. mestu, tako da je izpadel iz boja za vrh. Do konca je sicer precej pridobil, a je bil le peti.

V zadnjih krogih se je razburljiva predstava med prvimi nadaljevala. Iz boja za zmago je sicer izpadel Lorenzo, Iannone je nato prav tako sklenil, da je bolje zadržati tretje mesto, medtem ko se Dovizioso ni sprijaznil s tem, da bi predse zlahka spustil Rossija.

Rojaka sta uprizorila nekaj tesnih prehitevanj in ostrih akcij, a vse v mejah športnega boja, nazadnje pa je izkušenejši Rossi ostal spredaj in v zadnjem krogu zanesljivo prevozil ciljno črto kot prvi.

"Neverjetno, res sem vesel te zmage, zame je ena najpomembnejših v karieri. Po ne najboljšem začetku mi je šlo vse kot po maslu. Res sem imel odličen motor, dobro sem se prebijal iz ozadja, imel sem dober boj z Ducatijema. Moram pohvaliti vse v ekipi, motor je bil odličen, pa tudi meni je šlo super," je bil po prihodu v cilj nasmejan Italijan. Za 36-letnega neuničljivega devetkratnega svetovnega prvaka je bila to že 109. zmaga v bogati karieri, obenem pa že 197. stopničke.

Dovizioso je ostal brez prve zmage v najmočnejšem razredu, a ni bil nezadovoljen, saj je dokazal, da dosežek v kvalifikacijah ni bil naključen ter da bo Ducati v prihajajoči sezoni eden od dejavnikov, na katere bodo morali tekmeci močno računati v boju za vrh.

"Vesel sem, da sem se tako dobro odrezal. Prav do konca sem bil v igri za zmago," je dejal svetovni prvak iz najšibkejšega razreda leta 2004. Za popoln uspeh Italijanov - to je bila prva dirka samo z Italijani na stopničkah po Japonski 2006 - pa je poskrbel še Iannone, ki je zadal dokončni udarec Špancem.

Ti so se sicer zvrstili od četrtega do šestega mesta, a niso mogli biti zadovoljni. Lorenzo je ostal v Rossijevi senci, Hondina zasedba z branilcem naslova Marquezom in Pedroso pa je dobila le peto in šesto mesto.

V šibkejših razredih sta zmagi odšli v Nemčijo in Francijo. V moto2 je slavil Nemec Jonas Folger, ki je za prvi uspeh v tej kategoriji prepričljivo ugnal Belgijca Xavierja Simeona in Švicarja Thomasa Lüthija. Francoz Alexis Masbou pa je v precej tesnejšem boju v moto3 na koncu le za 27 tisočink prehitel Italijana Eneo Bastianinija in Britanca Dannyja Kenta.

Sezona se bo nadaljevala čez 14 dni z dirko v ZDA.